Yoğun bakıma kaldırılmıştı! Efsane dizi ‘Bizimkiler’in usta yönetmeni Yalçın Yelence, yaşamını yitirdi

» Magazin » Yoğun bakıma kaldırılmıştı! Efsane dizi ‘Bizimkiler’in usta yönetmeni Yalçın Yelence, yaşamını yitirdi

Bizimkiler dizisinin 458 bölümünün 454’ünü yöneten ve dizinin en önemli mimarlarından olan usta yönetmen Yalçın Yelence‘den acı haber geldi. MedyaRadar’ın haberine göre, Yalçın Yelence hayatını kaybetti. Yalçın Yelence’nin cenazesi yarın (21 Ocak Cumartesi) Kartal Soğanlı Safa Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. Yoğun bakıma kaldırılmıştı Tam 454 bölüm ‘Bizimkiler’ dizisini yöneten ve adı […]

  • Son Güncelleme: 20 Ocak 2023

Bizimkiler dizisinin 458 bölümünün 454’ünü yöneten ve dizinin en önemli mimarlarından olan usta yönetmen Yalçın Yelence‘den acı haber geldi.

MedyaRadar’ın haberine göre, Yalçın Yelence hayatını kaybetti.

Yalçın Yelence’nin cenazesi yarın (21 Ocak Cumartesi) Kartal Soğanlı Safa Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Yoğun bakıma kaldırılmıştı

Tam 454 bölüm ‘Bizimkiler’ dizisini yöneten ve adı diziyle beraber anılan usta ismin İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi‘nde tedavi görürken beyninde pıhtı atması sonucu yoğun bakıma alınmış ve uyutulmuştu.

Daha önceden de ayaklarında yaşadığı sıkıntı nedeniyle bir süredir yürüme güçlüğü çeken Yelence’nin durumunun kritik olduğu belirtilmişti.

Yalçın Yelence kimdir?

Yalçın Yelence, 1954’te Ankara’da dünyaya geldi. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümünden mezun olan Yelece, 1977’den 1983 yılına kadar radyo skeçleri yazdı.

TRT’nin ilk dış yapımı olan, “Bay Alkolü Takdimimdir” dizisinin senaryo yazarı olan Yelence, Perihan Abla, Bizimkiler, Yarı Şaka Yarı Ciddi, Yazlıkçılar gibi ses getiren pek çok televizyon yapımına yönetmen, öykü ve senaryo yazarı olarak imza attı. Bir dönem Maltepe Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’nde “TV’de Metin ve senaryo yazımı”, “yapım ve yönetim”, “sinema tarihi” ve “film teorileri” dersleri veren Yelence, “Kars’ın Solan Rengi: Molokanlar” belgeseli ile, Safranbolu, “9. Altın Safran Belgesel Film Yarışması”nda, profesyonel dalda birincilik ödülü kazandı.

Yelence’nin yönettiği filmler ve diziler

Babba – 2006

Memleket Hikayeleri: Eminem – 2005 (TV Filmi)

Memleket Hikayeleri: Tabancanın Sapını Gülle Donatacağım – 2005 (TV Filmi)

Operasyon Cennet – 2005 (TV Filmi)

Mavi Kolye – 2004 (TV Dizisi)

Aşk Meydan Savaşı – 2002 (TV Dizisi)

Kibar Ana – 2002 (TV Dizisi)

Mihriban – 2002 (TV Dizisi)

Duruşma – 1999

Oğlum Adam Olacak – 1995 (TV Dizisi)

Yazlıkçılar – 1993 (TV Dizisi)

Bizimkiler – 1989 (TV Dizisi)

Perihan Abla – 1986 (TV Dizisi)