WhatsApp’a şikayet etme özelliği geliyor

» Magazin » WhatsApp’a şikayet etme özelliği geliyor

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan anlık haberleşme uygulaması konumunda yer alıyor. Hatta bir süre önce mobil uygulama dışında ayrıca masaüstü sürümü de kullanıcılara sunulmaya başlandı. Aktif olarak iki milyar kullanıcıyı aşan platform, gizlilik ve güvenlik alanlarında yeniliklere devam ediyor. Öyle ki, WhatsApp, bu sefer de herhangi bildirme (şikayet etme) özelliği üzerinde çalışıyor. Peki, bu yenilik […]

  • Son Güncelleme: 28 Aralık 2022

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan anlık haberleşme uygulaması konumunda yer alıyor. Hatta bir süre önce mobil uygulama dışında ayrıca masaüstü sürümü de kullanıcılara sunulmaya başlandı. Aktif olarak iki milyar kullanıcıyı aşan platform, gizlilik ve güvenlik alanlarında yeniliklere devam ediyor.

Öyle ki, WhatsApp, bu sefer de herhangi bildirme (şikayet etme) özelliği üzerinde çalışıyor. Peki, bu yenilik nasıl görünecek ve nasıl kullanılır? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

WhatsApp’tan mesajlar ve durum güncellemeleri şikayet edilecek

WABetaInfo tarafından bugün yayınlanan yazıya göre WhatsApp, rahatsız edici içerikleri şikayet etme özelliğini test ediyor. Özellikle durum güncellemeleri için gelecek fonksiyon, ek olarak mesajlar için de geçerli olacak.

Durum güncellemesinin bildirilmesi halinde şikayet, ilgili moderasyon ekibine ardından da WhatsApp’a iletilecek. Masaüstü sürümden çalışacak özellik, yukarıda yer alan görselde de göründüğü gibi durum güncellemesine eklenecek bir buton ile sağlanacak.

Bir WhatsApp kullanıcısının mesajı şikayet edilmesi durumunda platform, görüşmedeki son 5 mesaja bakacak. Şikayetler durum güncellemesinde de olduğu gibi ilk önce moderasyon ekibine daha sonra da WhatsApp’a gidecek.

WhatsApp, bu yeniliği özellikle kullanıcı sayısının hızla artmasından dolayı güvenlik tedbirlerini genişletmek istemesi nedeniyle getiriyor. Anlık haberleşme platformu, güvenlik ihlali yapacak ve rahatsız edici içerikler paylaşacak kullanıcıları bu sayede belirlemek istiyor. Fakat şikayetin doğrulanması halinde ne gibi yaptırımlar uygulayacağı şu an için bilinmiyor.

WhatsApp şikayet etme özelliği, şimdilik test aşamasında geliştiriliyor. Kararlı sürüme ne zaman geleceği ise belli değil. (Shift Delete)