Twitter’da kirli çamaşırları ortaya çıkaran hata

» Magazin » Twitter’da kirli çamaşırları ortaya çıkaran hata

Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra adeta bir kimlik değişimi yaşayan Twitter bir türlü gündemden düşmüyor. İş insanının stratejileri nedeniyle eleştirilerin odak noktası haline gelen platform son olarak kirli çamaşırları ortaya çıkan bir hatayla kullanıcıları fazlasıyla endişelendirdi. Peki Twitter’da patlak veren bu hata ne? Twitter’da silinen tweetler geri geliyor Son dönemde ortaya çıkan kullanıcı raporlarına […]

  • Son Güncelleme: 24 Mayıs 2023

Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra adeta bir kimlik değişimi yaşayan Twitter bir türlü gündemden düşmüyor. İş insanının stratejileri nedeniyle eleştirilerin odak noktası haline gelen platform son olarak kirli çamaşırları ortaya çıkan bir hatayla kullanıcıları fazlasıyla endişelendirdi. Peki Twitter’da patlak veren bu hata ne?

Twitter’da silinen tweetler geri geliyor

Son dönemde ortaya çıkan kullanıcı raporlarına göre Twitter’da toplu olarak silinen tweetler ve re-tweetler bir süre sonra geri geliyor. Bu durumun platform bünyesinde patlak veren bir hatadan dolayı meydana geldiği ifade edilirken ne Elon Musk’tan ne de Twitter yöneticilerinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Bu hatadan mağdur olan Twitter kullanıcıların ortak noktası tweetlerin silindikten birkaç hafta sonra hiçbir müdahele olmadan kendiliğinden geri yüklenmesi. Tabii bu zaman aralığı kullanıcı özelinde değiştiğini de belirtelim. Örneğin James Vincent isimli bir kullanıcı, 8 Mayıs tarihinde 5 bine yakın tweeti kalıcı olarak sildiğini, ancak 22 Mayıs yani dün itibariyle silinen bazı tweetlerin geri geldiğini iddia etti.

Kısa sürede viral hale gelen bu hata bazı kullanıcıları endişelendirirken, konuyla ilgili birçok teori de ortaya atıldı. Bu teoriler arasında en çok öne çıkanlar ise toplu tweet silme aracı TweetDelete’de yaşanan bir hata ve Twitter sunucularının taşınmasından kaynaklı verilerin yanlışlıkla geri yüklenmesi.

Şu an için yukarıda da belirtildiği üzere kullanıcıların karşı karşıya kaldığı bu sorunla ilgili en ufak bir resmi açıklama yok. Bu noktada tüm gözler Elon Musk ve yeni CEO Linda Yaccarino’ya çevrildi. Son olarak bu hatanın Musk ve stratejilerine gelen eleştirilerin şiddetini artırdığını ekleyelim. (Shift Delete)