Reyting sonuçları açıklandı (25 Mayıs 2023)

» Magazin » Reyting sonuçları açıklandı (25 Mayıs 2023)

25 Mayıs tarihindeki televizyon programlarının reyting sonuçları açıklandı. Total’de birinci sırada, Atv’de yayınlanan Aldatmak adlı dizi yer aldı. İkinci sırada, Atv Ana Haber programı bulunurken, üçüncü sırayı TRT1’de yayınlanan Al Sancak adlı dizi elde etti. AB’de ise birinci sırayı yine Aldatmak adlı dizi aldı. İkinci sırada Atv Ana Haber programı yer alırken üçüncü sırada ise […]

  • Son Güncelleme: 26 Mayıs 2023

25 Mayıs tarihindeki televizyon programlarının reyting sonuçları açıklandı.

Total’de birinci sırada, Atv’de yayınlanan Aldatmak adlı dizi yer aldı. İkinci sırada, Atv Ana Haber programı bulunurken, üçüncü sırayı TRT1’de yayınlanan Al Sancak adlı dizi elde etti.

AB’de ise birinci sırayı yine Aldatmak adlı dizi aldı. İkinci sırada Atv Ana Haber programı yer alırken üçüncü sırada ise Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber bulundu.

Kanal D’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Özel Yayını ise Total ve AB reytinglerinde dördüncü sırada yer aldı.

Not: TİAK‘ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.