Reyting sonuçları açıklandı (19 Ocak 2023)

» Magazin » Reyting sonuçları açıklandı (19 Ocak 2023)

19 Ocak tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı. Total’de 1. sırada Atv’de izleyiciyle buluşan Müge Anlı ile Tatlı Sert, 2. sırada TRT1’de ekrana gelen yeni dizisi Al Sancak, 3. sırada Atv’de yayınlanan Esra Erol’da yer aldı. AB’de ise 1. sırada TRT1’in yeni dizisi Al Sancak, 2. sırada yine Kanal D’de yayınlanan Camdaki Kız, 3. sırada […]

  • Son Güncelleme: 20 Ocak 2023

19 Ocak tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total’de 1. sırada Atv’de izleyiciyle buluşan Müge Anlı ile Tatlı Sert, 2. sırada TRT1’de ekrana gelen yeni dizisi Al Sancak, 3. sırada Atv’de yayınlanan Esra Erol’da yer aldı.

AB’de ise 1. sırada TRT1’in yeni dizisi Al Sancak, 2. sırada yine Kanal D’de yayınlanan Camdaki Kız, 3. sırada Müge Anlı ile Tatlı Sert yer aldı.

Not: TİAK‘ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.