Reyting sonuçları açıklandı (13 Şubat 2023)

» Magazin » Reyting sonuçları açıklandı (13 Şubat 2023)

13 Şubat tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı. Total’de 1. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 2. sırada Kanal D’de ekrana gelen Tarafsız Bölge, 3. sırada Atv Ana Haber yer aldı. AB’de ise 1. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 2. sırada Fox TV’de yayınlanan Hayata Tutunanlar, 3. sırada Tarafsız Bölge yer aldı. […]

  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2023

13 Şubat tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total’de 1. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 2. sırada Kanal D’de ekrana gelen Tarafsız Bölge, 3. sırada Atv Ana Haber yer aldı.

AB’de ise 1. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 2. sırada Fox TV’de yayınlanan Hayata Tutunanlar, 3. sırada Tarafsız Bölge yer aldı.

Not: TİAK‘ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.