Prof. Dr. İlber Ortaylı, o uygulamaya dikkat çekti! ‘Derhal kaldırılması lazım…’

» Magazin » Prof. Dr. İlber Ortaylı, o uygulamaya dikkat çekti! ‘Derhal kaldırılması lazım…’

Tarihçi- yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yıkılan binalara ilişkin olarak, “İmar affı gibi kötü bir uygulamanın derhal kaldırılması lazım” değerlendirmesini yaptı. Ortaylı, “Yabancı uyruklulara arazi satmanın kesinlikle kaldırılması, bazı kritik maddeler ve ihtiyaçlar dışında derhal önlenmesi, mevcutların da daha fazla vergilendirilmesine geçilmesi gerekir.” düşüncesini dile getirdi. Ortaylı […]

  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2023

Tarihçi- yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yıkılan binalara ilişkin olarak, “İmar affı gibi kötü bir uygulamanın derhal kaldırılması lazım” değerlendirmesini yaptı.

Ortaylı, “Yabancı uyruklulara arazi satmanın kesinlikle kaldırılması, bazı kritik maddeler ve ihtiyaçlar dışında derhal önlenmesi, mevcutların da daha fazla vergilendirilmesine geçilmesi gerekir.” düşüncesini dile getirdi.

Ortaylı yazısında, “Belediyeler ve merkezi hükümet imar nizamını birlikte yürütemiyor! Daha doğrusu yürütemiyorlar. Yeni gelişen alanlarda özellikle dar gelirli bölgelerde insanlar aslında en çok muhtaç oldukları yeşil alan ve dinlence için ortak kullanım bölgelerini, umursamaz bir şekilde plandan çıkarmaya uğraşıyorlar. Yeni yerleşim bölgelerinde kendi arsalarının ucuza kamulaştırılacağı kuruntusuyla bu alanların ihdasını engelliyor ve bunu da belediyelere kabul ettiriyorlar. Türkiye’de binanın inşa ve kullanımının denetlenmesi düzenli ve dürüst değil; ahbap çavuşlar, partidaşlar, akrabalık, sınıf arkadaşlığı gibi bağlarla bir araya gelenlerin yürüteceği bir yol değil. Aksine işini ciddi yapan, hatta deneticinin bazen başka yerden geldiği ama geniş ölçüde kurulların baktığı bir denetim kaçınılmaz olacak. Bu nedenle toplumumuzun geleceğindeki birkaç on yılı kapsayacak biraz yorucu bir denetim hiç değilse bir alışkanlık yaratır.” ifadesini kullandı.

İlber Ortaylı şunları kaydetti:

“İmar affı gibi kötü bir uygulamanın, böyle bir âdetin derhal kaldırılması lazım. Bunun Anayasa’ya konacak lüzumsuz koruma maddelerden daha gerekli olacağı açık. Ülkenin nüfusu maalesef arazilerin hoyratça kullanılmasına müsait değil. Sevgili vatanımızın toprakları ve kıyılar, bir imtiyaz olması gereken Türk vatandaşlarının bile ihtiyaçlarına yetmez. Yabancı uyruklulara arazi satmanın kesinlikle kaldırılması, bazı kritik maddeler ve ihtiyaçlar dışında derhal önlenmesi, mevcutların da daha fazla vergilendirilmesine geçilmesi gerekir.”