Naci Görür’den olası büyük İstanbul depremi için korkutan uyarı! ‘Yapılmaması gereken en önemli şey…’

» Magazin » Naci Görür’den olası büyük İstanbul depremi için korkutan uyarı! ‘Yapılmaması gereken en önemli şey…’

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde binlerce can kaybına yol açan deprem tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Ece Üner‘in sunduğu tv100 deprem özel yayınına bağlanan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür depremle ilgili açıklamalarda bulundu. “Doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız” Naci Görür‘ün açıklamalarından satır başları: “Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik […]

  • Son Güncelleme: 9 Şubat 2023

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde binlerce can kaybına yol açan deprem tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

Ece Üner‘in sunduğu tv100 deprem özel yayınına bağlanan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız”

Naci Görür‘ün açıklamalarından satır başları:

“Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon senedir bu depremler geliyor ve devam edecek. Bu doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız. Bizde ne halk ve yöneticiler depremi gündemlerine almıyorlar. Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar.

Japonya gibi zararı azaltabiliriz

Depremin bize verdiği zararları azaltmak Japonya, ABD, Meksika gibi mümkün. Orada bu deprem olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine rağmen bizde binlerce kişi ölüyor. Başka ülkelerde afet görünümünde olmayan depremler bizde afet yaratıyor.

Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor

20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi depreme dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u depreme dirençli hale getiremedik. Çünkü irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor. O zaman da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım

İstanbul’u depreme hazırlayacaksak ilk yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım.

İstanbul artık uzatmaları oynuyor

99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık 70’lere çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var.

İstanbul ekonomik olarak diz çökerse Türkiye diz çöker

Deprem beklenen bir kentte yapılmaması gereken en önemli şey o kentin nüfusunu arttırmayacaksın ve bina yoğunluğunu artırmayacaksın. Artık İstanbul büyütülmemeli, yatırım gelmemeli. Ekonomi ve sanayi çarkları burada olmamalı. İstanbul’da büyük deprem olduğunda ekonominin bütün çarkları duracaktır. O ekonomiyi eski potansiyele geri getirmek yıllar alacaktır.”