MEMUR, MEMUR EMEKLİLERİ VE DİĞER TÜM EMEKLİLERE YÜZDE 25 ZAM

» Magazin » MEMUR, MEMUR EMEKLİLERİ VE DİĞER TÜM EMEKLİLERE YÜZDE 25 ZAM

Milyonlarca emekli ve memur refah payı için bekleyişini sürdürüyordu. Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından emeklinin zam oranı yüzde 15.39, memurun zam oranı ise yüzde 16.47 oldu. Polis, öğretmen ve emeklilik maaş hesaplama tabloları da netleşmeye başladı. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Refah payı için de nefesler tutulmuştu, Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni oranı duyurdu. Cumhurbaşkanı […]

  • Son Güncelleme: 3 Ocak 2023

Milyonlarca emekli ve memur refah payı için bekleyişini sürdürüyordu. Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından emeklinin zam oranı yüzde 15.39, memurun zam oranı ise yüzde 16.47 oldu.

Polis, öğretmen ve emeklilik maaş hesaplama tabloları da netleşmeye başladı. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Refah payı için de nefesler tutulmuştu, Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni oranı duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da canlı yayında refah payı zammının detaylarını duyurdu. Buna göre memur, memur emeklisi ve emeklilerin zam oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Erdoğan, ayrıca enflasyon mesajı da verdi.

“Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini köreceğiz. Enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alacağız. Enflasyon oranlarının belli olması memur ve emekli maaşlarının şekilllenmesi anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık.

2022 enflasyonuna göre kamu görevlileri ve emeklilerinin Ocak ayından itibaren geçerli maaş artış oranı .48 olarak uygulanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran .4 olarak ortaya çıktı.

Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.”

İŞTE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANLAR

Memur-Sen konfederasyonlarının değerli mensupları, saygıdeğer misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sözleşmeliye kadro şöleni programı vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Sizlerin şahsında kamu görevlilerimizin tamamının miladi yılını tebrik ediyor, hayırlı, huzurlu bir yıl diliyorum.

YÜZDE 25 ZAM KARARI

Dünyanın her ülkesinde ürün satan, bölgesinin üretim üssü olarak görünen bir ülke konumuna geldik. 2023 senesini ihracatta da hedef büyüttüğümüz bir sıçrama tahtası yapmak istiyoruz. Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18, bir önceki Aralık ayına göre yüzde 64,52 olarak açıklandı. İnşallah önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Enflasyon oranlarının belli olması memur ve emekli maaşlarının da şekillenmesi anlamına geliyor. Memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıca ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ilave imkanlar sağlamıştık. Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre kamu görevlilerin maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran yüzde 15,4 olarak ortaya çıkmıştır. Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.

Bu kapsamda 4C’den 4B’ye geçenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, vekil ebe, hemşire, aile sağlığı merkezi çalışanları gibi geniş bir alandaki sözleşmeli personelimizin kadrolarına düzenleme yapıyoruz. Kademe ve derece ilerleme hakkına sahip olacak. Artık bu personellerimiz de diğer kadrolu kamu görevlileri gibi, sözleşmelerinin yenilenmemesi ihtimali ile karşılaşmayacak. Kademe ve derece ilerleme hakkına sahip olacak.

Kullanılmayan izinlerini bir sonraki yıla aktarabilecekleri gibi ücretsiz izne ayrılma imkanları da bulunacak. Yurtdışında eğitim, Yemek ücreti yardımından faydalanma haklarına kavuşacak. Sözleşmenin feshedilmesi halinde tazminat ödenmemesi durumu son bulacak. Aynı çatı altında görev yaptıkları kadrolu meslektaşları hangi hak ve imkanlardan istifade ediyorsa sözleşmeden geçen kardeşlerimiz de artık aynı haklardan faydalanabilecektir.

Milletimize karşı sorumluluklarımızı söylememiz gerekiyor. Hangi makamda olursak olalım vazifemiz vatandaşlarımıza hizmet etmektir. Kamu görevlilerimizin de mesuliyetlerini yerine getirirken meseleye buradan bakması önemlidir. Hizmet birimlerimizin daha fazla hassasiyet göstermesini bekliyorum. Rabbim emeklerini zayi eylemesin. Sözleşmelilerin kadroya geçiş sürecinde yoğun çaba harcayan Bakanlığımız ile Memur-Sen yönetimini ayrıca tebrik ediyorum.

Millet iradesine vesayetin gölgesinin düştüğü toplumlarda sendikalar geri plana itilmekten kendilerini kurtaramaz. Sendikaların gücünü belirleyen bir diğer unsursa toplumla aynı hissiyatı paylaşmasıdır. Bunlar kimi zaman bilinçli kimi zaman da bilinçsiz bir şekilde siyaseti ve toplumu dizayn etmenin amacı olarak kullanılmışlardır. Bu acı hakikate defalarca şahitlik ettik. Bu ülkede farklı toplum kesimlerimiz arasında kavganın, kutuplaşmanın körüklendiğini gördük. Kimi sendikaların piyon olarak kullanıldığını hatta el altından desteklendiğini gördük.

Günümüz Türkiyesinde artık bu sendikacılık anlayışının hiçbir hükmü kalmamıştır. Ülkemiz son 20 yılda ayağına vurulan diğer prangalarla birlikle ideolojik sendikacılıktan kurtulmuştur. Büyükşehir Belediyeleri dahil kapının önüne konan işçilerimizi gördük mü gördük, memurlarımızı gördük mü gördük. İşte şimdi onların hepsi yasal düzenlemeyle görevlerinin başına dönecekler. Attığımız bütün bu adımlarda Memur-Sen gibi kuruluşlarımızın da payı var. Memur-Sen daima milletin ve milli iradenin safında yer almıştır. 27 Nisan bildirisinden Gezi Olayları’na, 15 Temmuz ihanetine kadar tüm saldırıların üstesinden Memur-Sen camiasıyla birlikte geldik.

“HER YIL KAMU GÖREVLİLERİMİZİN HAKLARINI İYİLEŞTİREN ADIMLAR ATTIK”

Her mücadelemizde yanımızda bulduğumuz Memur-Sen’le gelecekte de omuz omuza yol yürümeye devam edeceğiz. Kardeşlerim son 20 yılda bir taraftan saldırıları göğüslerden diğer taraftan da milletimizin her bir bireyine hizmet ettik. Kimsenin inancına, hayat tarzına müdahale etmedik. Tüm vatandaşlarımızın hakkına, hukukuna, samimiyetle riayet ettik. Elbette bu süreçte hemen her yıl kamu görevlilerimizin haklarını iyileştiren adımlar attık.

Konut Edindirme Yardımı (KEY), yıllarca vatandaşımızdan kesilen toplam 3,5 milyar liranın günümüz rakamlarıyla toplam 20,3 milyar liranın hak sahiplerine ödemesini biz gerçekleştirdik. Ey CHP, sizler halkımızdan bu paraları topladınız. 17,1 milyar lira tutarındaki kaynağı, onları da çalışanlarımıza yine biz ödedik. Ne dedik devlet vatandaşına borçlu olamaz, bunu ödeyeceğiz dedik. 6’lı masada olanlar var ya, onlar bu süreci iyi bilirler. İçlerinde bir tanesi var, devlet olarak bunu hemen ödeyeceksin diyen benim, bu talimatı veren benim. Ve bunları şakır şakır ödedik. Ayrıca YAŞ kararlarıyla TSK’dan ilişiği kesilen subayların haklarını iade ettik. Memurlarımızın hafta sonu tatillerinde izinsiz şehir dışına çıkma yasağına son verdik. Kurumlar arası ücret dengesini tesis ettik. 2011 ve 2013’te yaptığımız düzenlemelerle 300 bini aşkın sözleşmeli personeli kadroya geçirdik.

“TÜM KAMU PERSONELİMİZE SAHİP ÇIKTIK”

Tüm kamu görevlilerimizin ek göstergelerinde 600 puan artış yaparak kapsamlı bir düzenlemeye getirdik. Öğretmen, sağlık çalışanları, din görevlileri ile avukatların emekli aylıklarında yaklaşık 2 bin lira, ikramiyelerinde yaklaşık 70 bin lira artış gerçekleştirdik. 2022 yılında asgari ücretin gelir vergisi ve damga vergisinden istisna tutulmasına yönelik adım attık. Vergi yükünün ciddi oranda azaltılmasını sağladık. Kamu görevlilerimizi enflasyon karşısında asla ezdirmedik. İmkanlarımızı zorlama pahasına ülkemiz için çalışan tüm kamu personelimize sahip çıktık.

2002 yılında 578 lira olarak ortalama devlet memuru aylığını ise 10 bin 932 liraya çıkardık. Reel artış yüzde 66 oldu. Aynı durum asgari ücretten emekli maaşına kadar her alanda geçerlidir. İnşallah bundan sonra da kamu görevlilerimizin ve emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bugün de birileri polisinden savcısına öğretmeninden hakimine kadar bütün kamu görevlilerini tehdit ederken biz sizler için çalışmaya devam ediyoruz.

Türkiye Yüzyılı vizyonumuz sadece ulaşılması gereken bir ideali değil, aynı zamanda başlangıcını da ifade ediyor. Birileri görmek ve kabullenmek istemese de Türkiye Yüzyılı’nın güneşi doğmaya başlamıştır. İçinde bulunduğumuz asrın ülkemiz ve milletimizin yüzyılı olmasını kimse engellemeyecektir. Bunun için önümüzdeki 4-5 aylık süreci çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Aynı şekilde hepimiz yapmanın ve inşa etmenin zor, yıkmanın da kolay olduğunun farkındayız. Yıkım ittifakının ve destekçilerinin hangi emelleri taşıdığını biliyoruz. Bu paravan yapıdan ülkeye de millete de hayır gelmeyeceği açıktır.

Memur-Sen’in inşallah 2023 seçimlerinde de haktan, demokrasiden yana çok güçlü bir duruş sergileyeceğine inanıyorum. Rabbim muhabbetimizi, dayanışmamızı daim kılsın diliyorum. Ülkemize ve milletimize hizmet eden tüm kamu görevlisi kardeşimize tekrar teşekkür ediyorum.

ERDOĞAN’IN ZAM SÖZLERİ SONRASI YENİ MAAŞLAR DA HESAPLANDI

MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Mevcut: 6.077 TL

Zamlı: 7.596 TL

SSK EMEKLİSİ (2000 ÖNCESİ)

Mevcut: 4.687 TL

Zamlı: 4.921 TL

SSK EMEKLİSİ (2000 SONRASI)

Mevcut: 2.906 TL

Zamlı: 3.632 TL

BAĞ-KUR ESNAF EMEKLİSİ

Mevcut: 4.197 TL

Zamlı: 5.246 TL

BAĞ-KUR TARIM EMEKLİSİ

Mevcut: 3.335 TL

Zamlı: 4.168 TL

2023 MAAŞ ZAMMI ORANI SABAH BELİRLENMİŞTİ

Asgari ücret zammı, EYT düzenlemesi, memur ve emekli zammı… Temmuz ayında hükümetin listesinde olan 3 önemli konunun üzerine birer birer çizgi çekildi. 2022 yılının son günlerinde asgari ücrete yüzde 54,6’lık rekor zam yapılmış ve ardından 20 yıldır çözüm bekleyen EYT sorunu nihayet noktalanmıştı. Bugün ise milyonlarca emekli ve memurun 2023 yılı ilk 6 ayı için alacağı maaşlar enflasyon farkının açıklanmasıyla belli oldu. SGK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,39, memur ve memur emeklileri ise yüzde 16,47’lik zam hakkını elde etmişti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Öte yandan en düşük emekli maaşı içinse asgari ücrete getirilen yüzde 54,6’lık zammın baz alınabileceği kaydedildi. Asgari ücret zammının en düşük emekli aylığına uygulanması durumunda rakam 5.411 TL’ye yükselecek. Ekonomistlerin de beklentisi en düşük rakamın 5.000 ila 5.500 TL olması yönünde. Ortalama emekli maaşlarının ise 6.900 lira olabileceği tahminler arasında yer alıyor.

6 AYLIK ZAM ORANI VE REFAH PAYI İLE MEMUR MAAŞLARI (Mevcut-Zamlı TL)

GENEL MÜDÜR 1/4 – 29.809 – 37.261

ŞUBE MÜDÜRÜ (Lisans mezunu)1/4 – 15.848 -19.810

MEMUR (Lisans mezunu )9/1 – 9.707 – 12.133

ÖĞRETMEN 1/4 – 12.276 – 15.345

KAYMAKAM 1. SINIF 1/4 – 27.574 – 34.467

BAŞKOMİSER 3/1 – 15.810 – 19.762

POLİS MEMURU 8/1 – 13.747 – 17.183

UZ. DOKTOR 1/4 – 18.853 – 23.566

HEMŞİRE (Lisans mezunu) 5/1 – 11.828 – 12.419

MÜHENDİS 1/4 – 16.205 – 20.256

TEKNİSYEN (Lise mezunu) 11/1 – 10.100 – 12.625

PROFESÖR 1/4 – 25.984 – 32.480

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 7/1 – 15.311 – 19.138

VAİZ 1/4 – 12.752 – 15.940

AVUKAT 1/4 – 15.485 – 19.356

İNTİBAK YASASI BEKLENİYOR

Öte yandan SSK (4A) ve BAĞ-KUR’dan (4B) 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar aynı prim kazancı ve prim gün sayılarıyla 2000 yılından önce emekli olanların kendilerinden daha fazla emekli maaşı aldığına dikkat çekiyor ve intibak ile aradaki maaş farklılığının son bulmasını talep ediyor. Yeni intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişilerin maaşı yeniden hesaplanacak. Böylece, milyonlarca emeklinin maaşı, çalışma süresi ve prim ödemelerine göre değişen oranlarda artacak. İntibak çıkarsa emekli maaşları 1.200 TL’ye varan miktarda yükselebilecek. (KAYNAK:Bursa Hakimiyet Gazetesi)