Kars Sarıkamış’ta otelin salonun tavanı çöktü! Yaralılar var!

» Magazin » Kars Sarıkamış’ta otelin salonun tavanı çöktü! Yaralılar var!

Sarıkamış şehitleri anısına ilçedeki otelin salonunda gerçekleştirilen programda asma tavanın çökmesi sonucu bazı kişiler yıkıntının altında kalarak yaralandı. Olay yerine sağlık, polis, itfaiye ve jandarma ekipleri ile çok sayıda ambulans sevk edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da hastanedeki yaralıları ziyaret etti. Bakan Koca: 32 kişi yaralandı Olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama […]

  • Son Güncelleme: 7 Ocak 2023

Sarıkamış şehitleri anısına ilçedeki otelin salonunda gerçekleştirilen programda asma tavanın çökmesi sonucu bazı kişiler yıkıntının altında kalarak yaralandı.

Olay yerine sağlık, polis, itfaiye ve jandarma ekipleri ile çok sayıda ambulans sevk edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da hastanedeki yaralıları ziyaret etti.

Bakan Koca: 32 kişi yaralandı

Olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kars Sarıkamış’ta bir otelin tavanının çökmesi sonucu 32 kişi yaralandı. Yaralıların 23’ü ayaktan başvurdu, 9 yaralı ambulanslarla Kars Sarıkamış Devlet Hastanesine nakledildi. Yaralıların genel durumları iyi. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Vali: Yaralı sayısı 32 oldu

Kars Valisi Türker Öksüz, gazetecilere, otelin tavanının çökmesi sonucu yaralıların olduğunu belirterek, “İlk belirlemelere göre hayati tehlikesi olan yaralımız yok. Biz ayrıntılı bilgileri paylaşacağız. Şu an hastanemizde 10 kişi var. Önemli problemi olan yok. Tedavileri devam ediyor” diye konuşmuştu.

Türker Öksüz, Sarıkamış Devlet Hastanesinde tedaviye alınan yaralıları ziyaret etti. Vali Öksüz, hastane çıkışı yaptığı açıklamada yaralı sayısının 32’ye çıktığını belirterek, “Bugün malumunuz Sarıkamış şehitlerimizle ilgili anma törenleri kapsamında Sarıkamış Belgeselinin izleneceği salonda asma tavanın çökmesi sonucu maalesef üzücü bir olay meydana geldi. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Üzücü bir olay. Biz heyecanla etkinlikleri yaparken üzücü olay oldu. Allah beterinden korusun. Can kaybımız yok, önemli bir yaralımız yok, hayati tehlikesi olan yaralımız yok. Hastaneye getirilen 10 vatandaşımız tedavi ediliyor iken kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlarımız oldu. Toplam 32 kişinin tedavileri yapılıyor. Sağlık personeli canla başla görev yapıyor. Ben bütün yaralılarımıza acil şifa diliyorum. İnşallah bir an önce hepsi sağlığına kavuşur” diye konuştu.

Göçük altından kurtarılan kişi konuştu

Öte yandan, hastanede, göçük altından hafif yaralı olarak çıktığını söyleyen Mustafa Küpeli, salonda yaklaşık 140 kişi bulunduğunu ifade etti. Küpeli, “Ben de göçük altında kaldım. Nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Ayağımdan yaralandım. Ciddi bir sağlık sorunum yok” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu’ndan açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, tavanın çökmesiyle ilgili yaptığı açıklamada hastanelerde 10 yaralı bulunduğunu bildirdi. Gelişmeleri takip ettiklerini belirten Bakan Kasapoğlu, “İçeride kalan kimse yok. Otelin alçıpan tavanı ile alakalı bir kaza. An itibarıyla hayati tehlikesi olan kimse yok” dedi.

“İki patlama sesi geldi”

Sarıkamış‘ta bulunan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Sarıkamış Devlet Hastanesi önünde, şu açıklamayı yaptı:

* “Şu anda Sarıkamış’tayız. Sarıkamış Harekatı’nın 108. yıl dönümü vesilesi ile buraya gelmiştik. Ancak az önce aldığımız bir habere göre bir otelin çatısı çökmüş ve otelde 140 kadar kişi varmış. Bunlardan 10 kadarının hastaneye gittiği söyleniyor.

* Biz de birazdan hastaneyi ziyaret edeceğiz ve yaralıların hem sağlık durumu ile ilgileneceğiz hem de geçmiş olsun ziyaretinde bulunacağız. Ama tabii ki bu süreç içerisinde denetimlerin yeteri kadar yapılmadığı gerçekliğini de buradan bir kez daha duyurmak istiyoruz.”

Nazlıaka, bu açıklamasının ardından hastaneye yaralıları ziyaret etti. Hafif yaralı Nuri Akkaya, Nazlıaka’ya “İki patlama sesi geldi. Biz deprem zannettik, deprem sesi değildi. Tavan olduğu gibi komple düştü” dedi.

“Önce büyük bir gürültü koptu”

Hastanede tedavi gören yaralılardan gazeteci Ercüment Daşdelen, büyük bir gürültü sonrası tavanın salondakilerin üzerine düştüğünü söyledi. Kendisinin ayaklarında ezilme olduğunu belirten Daşdelen, “O an içeride büyük bir panik yaşandı. Yaralıların kendi imkanlarıyla enkazdan kurtulmaya çalıştığını gördüm. Daha sonra sesi duyup gelen vatandaşlar, bizi bulunduğumuz yerden çıkardı” dedi. (Sözcü)