Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı!

» Magazin » Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı!

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, katıldığı A Haber’de İstanbul’da zeminde sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılmasının şart olduğunu dile getirdi. Bazı bölgeler için “Buraların zemini Hatay’daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var” diyen uzman isim, bazı ilçeler için ise ‘dönüşüm şart’ uyarısında bulundu. İşte tüm detaylar… Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da 1.5 […]

  • Son Güncelleme: 4 Mart 2023

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, katıldığı A Haber’de İstanbul’da zeminde sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılmasının şart olduğunu dile getirdi.

Bazı bölgeler için “Buraların zemini Hatay’daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var” diyen uzman isim, bazı ilçeler için ise ‘dönüşüm şart’ uyarısında bulundu. İşte tüm detaylar…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da 1.5 milyon konutun dönüştürüleceğini açıklarken bu binaların iki rezerv alana taşıyacaklarının altını çizdi.

“Planlarımızı tamamladık”

Bakan Murat Kurum, “İstanbul’da dönüşmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölüm var. Bunlardan acilen dönüşmesi gereken 300 bininin dönüşmesi için şu an İstanbul’da sadece bakanlığımızın devam ettirdiği 94 bin bağımsız bölümden oluşan projelerimiz var. O riskli 1,5 milyon konutu dönüştüreceğimiz rezerv alanları var. Şehrin içindeki 1,5 milyon riskli binayı belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Avrupa hem Anadolu yakasına taşıyacağız. Ulusal mekânsal strateji planımızı tamamladık ve yeni lojistik planlarıyla sanayi alanlarımızı da depreme karşı güçlendirecek adımları atacağız.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu hamlenin ardından Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki de İstanbul’un taşınmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılmalı

“İstanbul’da sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılması şart” diyen uzman isim şöyle devam etti:

“Boğaz’ın her iki yanında zeminler gayet iyi. Sarıyer, Beşiktaş, Alibeyköy, Başakşehir gibi haritada kahverengi olan bölgeler gayet iyi. Buraların zemini kayalık.

Riskli yerlerin zemini hatay’daki gibi…

Eski Atatürk Havalimanı bölgesi, Ataköy, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece’nin zeminleri iyi değil. Buraların zemini Hatay’daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var. Burada iyi bir temel varsa ve fore kazık kullanıldıysa binalarda bir sorun olacağını düşünmüyorum.”

İlçe ilçe saydı: Ciddi bir dönüşüm gerekiyor

“Şimdi yeni bir proje başlıyor ve çok sayıda bina yıkılacak. Proje sonrası milyonlarca vatandaş yer değiştirecek. Ama ilk olarak risk alanı yüksek alanları halletmemiz gerekiyor” diyen isim şöyle devam etti:

“Bu bölgelerde ciddi bir dönüşüm gerekiyor… Zeytinburnu, Fatih, Kağıthane, Esenyurt.”