İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! ‘7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…’

» Magazin » İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! ‘7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…’

Tüm Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin ardından hem herkes deprem bölgesindeki yaraların bir an önce sarılması için büyük çabalar gösteriyor hem de bir yandan diğer bölgelerdeki deprem riskinin endişesini taşıyor. Uzun süredir konuşulan beklenen olası İstanbul depremiyle alakalı araştırmalar da hız kazandı. Bu doğrultuda uzmanların açıklamaları dikkatle takip ediliyor. Depremin büyüklüğünün ne kadar olacağı ve […]

  • Son Güncelleme: 28 Şubat 2023

Tüm Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin ardından hem herkes deprem bölgesindeki yaraların bir an önce sarılması için büyük çabalar gösteriyor hem de bir yandan diğer bölgelerdeki deprem riskinin endişesini taşıyor. Uzun süredir konuşulan beklenen olası İstanbul depremiyle alakalı araştırmalar da hız kazandı.

Bu doğrultuda uzmanların açıklamaları dikkatle takip ediliyor. Depremin büyüklüğünün ne kadar olacağı ve özellikle riskli bölgelerin nereleri olduğu merak ediliyor. İşte beklenen İstanbul depremiyle ilgili çok çarpıcı o yeni açıklama…

Harita üzerinden anlattı

TV100’de yayınlanan Hande Aydemir ile Şimdi Konuşalım programında depremler konuşuldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, beklenen İstanbul depremine ilişkin dikkat çeken değerlendirmeler yaptı.

‘Böyle bir deprem bekliyor İstanbul’ diyen Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, detayları harita üzerinden anlattı.

İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! '7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…'

“7.6, 7.5, 7.4, 7.2…”

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ün açıklamasında “Bilim camiasının konsensusu şu; bu Marmara Denizi kırılacak, bu da 7,6-7,5-7,4-7,2 gibi bir büyüklüğe gelecek diye bir görüş var. Buna yakın bir görüşü kabul ediyorum, böyle bir deprem bekliyor İstanbul’u.” dedi.

Zamanı geldi

“Beklenen bir depremin gelme zamanı neredeyse tarihi deprem ardalanmalarına göre karşımıza çıkması lazım bu aralar” diyen Öztürk, şunları söyledi:

“Bu ritim çalışıyor ise böyle bir zamanı geldi. Beklenen deprem ve tsunami diye yazdım.”

İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! '7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…'

Uzun zamandır depolanıyor

Önceki depremleri örnek gösteren Öztürk, şöyle devam etti:

“1509 gibi bir deprem o zamandan bu zamana kadar olmadı. O büyüklükte bir deprem olmadı. 1509 segmenti büyük bir segment, bu segment ortadan kalkmadı, uzun zamandır depoluyor. Bizi bekleyen depremin bunun benzeri olacağını varsayarak çok iyi hazırlanmamız gerekir. Benim çıkardığım sonuç bu. Göreceğimiz depremin zamanı geldi. Büyük deprem olmuş yine olur. İstanbul büyük deprem geçirmişse yine geçirecektir.”

İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! '7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…'

Hangi bölgeler riskli?

Söz konusu depremde hangi bölgelerin riskli olduğuyla ilgili ise Öztürk, şöyle devam etti:

“Çınarcık, Kumburgaz, İmralı, Tekirdağ çukurları muhtemelen daha da çökecekler. Çınarcık çökünce Adalar’a doğru bir su hareketi gerçekleşecek, su bu tarafa doğru abanacak.”

İstanbul haritasını açtı, tek tek gösterdi! '7.6, 7.5! İşte böyle bir deprem bekleniyor…'