EYT hakkını kazananlar dikkat! İşte emekli olmanız için E-devlet’te yapmanız gerekenler…

» Magazin » EYT hakkını kazananlar dikkat! İşte emekli olmanız için E-devlet’te yapmanız gerekenler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları paylaştı Erdoğan, düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağını belirterek “Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor” dedi. Çalışmaya devam edenlere sigorta prim teşviki verileceğini açıklayan Erdoğan, işverenlere destek için […]

  • Son Güncelleme: 29 Aralık 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları paylaştı

Erdoğan, düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağını belirterek “Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor” dedi. Çalışmaya devam edenlere sigorta prim teşviki verileceğini açıklayan Erdoğan, işverenlere destek için kredi imkanı sağlanacağını belirtti.

e-devlet üzerinden başvuru nasıl yapılır?

Açıklamanın ardından EYT‘den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu nasıl yapacakları konusunda araştırmalara başladı. SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden işlemleri yapmam mümkün. e-Devlet üzerinden emeklilik başvuruları nasıl yapılır? İşte başvuru için gereken adımlar…

1. e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık’, ’emekli’, ‘gelir’ kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklanacak.

2. Sonra gelen ekranda ‘yeni başvuru’ sekmesi tıklanacak.

3. Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı’ seçilecek.

4. SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK’, Bağkur kapsamında ise ‘4B Bağkur’ seçilecek. Sonra altta yer alan ‘başvur’ butonu tıklanacak.

5. TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana otomatik geliyor.

6. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak.

7. Diğer iletişim bilgileri doldurulacak.

8. ‘Aylık alıyor mu?’ sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı mutlaka işaretlenmeli.

9. Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ye gönderilmiş olacak.