Emret Başbakanım’la hatırlanan İngiliz komedyen John Bird, yaşamını yitirdi

» Magazin » Emret Başbakanım’la hatırlanan İngiliz komedyen John Bird, yaşamını yitirdi

86 yaşındaki ünlü komedyen John Bird‘ün hayatını kaybettiği haberini menajeri duyurdu. 1960’larda ekranlarda hiciv modasının yaşandığı dönemde parlayan Bird, 2013 yılında vefat eden John Fortune‘la birlikte Channel 4‘te boy göstererek dikkatleri üzerine çekmişti. Bird’in hiciv şovları birkaç kez Bafta TV Ödülü‘ne aday gösterildi. Beceriksiz bir politikacı, kurgusal bir iş insanı gibi farklı tiplemeleri canlandıran Bird, […]

  • Son Güncelleme: 28 Aralık 2022

86 yaşındaki ünlü komedyen John Bird‘ün hayatını kaybettiği haberini menajeri duyurdu.

1960’larda ekranlarda hiciv modasının yaşandığı dönemde parlayan Bird, 2013 yılında vefat eden John Fortune‘la birlikte Channel 4‘te boy göstererek dikkatleri üzerine çekmişti.

Bird’in hiciv şovları birkaç kez Bafta TV Ödülü‘ne aday gösterildi.

Beceriksiz bir politikacı, kurgusal bir iş insanı gibi farklı tiplemeleri canlandıran Bird, çoğunlukla doğaçlamayı kullanırdı.

Nottingham doğumlu olan Bird, Cambridge Üniversitesi’nde okudu. Fortune ile burada tanıştı ve BBC’nin çok sevilen hiciv dizisi That Was the Week that Was’da ikili birlikte rol aldı.

Ancak 1964 genel seçimleri öncesi gösteri iptal edildi. Bunun üzerine Bird’ü The Late Show’da izlemeye başladık. Bu şov da sadece 1 yıl sürdü.

Bird’ün TV’de boy gösterdiği diğer yapımlar arasında If It Moves File It, Dangerous Brothers, Jonathan Creek, One Foot in the Grave, Inspector Morse, Emret Başbakanım, Midsomer Murders sayılabilir.

Türkiye’de de çok sevilen Emret Başbakanım dizisinde Simon Monk karakterine hayat vermişti.

Bird ayrıca sinemada da Red and Blue, Cynthia, A Dandy in Aspic, 30 is a Dangerous Age, Jabberwocky ve Yellow Pages gibi filmlerde oynadı.