Ehliyette yeni dönem! Yaş sınırı düşürüldü!

» Magazin » Ehliyette yeni dönem! Yaş sınırı düşürüldü!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nca hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik“, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, yolcu taşımacılığında asgari kapasiteyi sağlayacak taşıt yaş şartı 12’den 15’e çıkarılırken acente hizmeti yürütenlerin hizmet verebilecekleri firma sayısı 10’dan 20’ye yükseltilerek uluslararası yolcu acenteliği hizmeti verenlerin yurt içi taşımacılara da hizmet vermelerine imkan sağlandı. Ayrıca yolcu taşımacılığı […]

  • Son Güncelleme: 15 Ocak 2023

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nca hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik“, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, yolcu taşımacılığında asgari kapasiteyi sağlayacak taşıt yaş şartı 12’den 15’e çıkarılırken acente hizmeti yürütenlerin hizmet verebilecekleri firma sayısı 10’dan 20’ye yükseltilerek uluslararası yolcu acenteliği hizmeti verenlerin yurt içi taşımacılara da hizmet vermelerine imkan sağlandı.

Ayrıca yolcu taşımacılığı yapacak firmalar için prosedürlerin hızlandırılmasına yönelik düzenleme yapıldı.

Yaş şartı 26’dan 24’e indirildi

Bu kapsamda şoför açığının kapatılması ve gençlerin istihdamına katkı sağlanması için büyük otobüs kullanacak şoförler için ehliyet yaş şartı 26’dan 24’e indirildi.