Cenk Yaltırak, Adana’ya dikkat çeken Naci Görür’ü hedef aldı! ‘Bu bilim değil, halkı korkutma’

» Magazin » Cenk Yaltırak, Adana’ya dikkat çeken Naci Görür’ü hedef aldı! ‘Bu bilim değil, halkı korkutma’

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık yıkıcı depremlerin ardından artçı depremler sürerken bölge bu kez da Hatay merkezli depremle sarsıldı. 6.4 büyüklüğündeki Defne merkezli yeni depremi en büyüğü 5.8 olmak üzere onlarca artçı izledi. Bunun üzerine yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu depremlerin ardından yine Adana için uyardı: “Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında artık büyük […]

  • Son Güncelleme: 21 Şubat 2023

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık yıkıcı depremlerin ardından artçı depremler sürerken bölge bu kez da Hatay merkezli depremle sarsıldı. 6.4 büyüklüğündeki Defne merkezli yeni depremi en büyüğü 5.8 olmak üzere onlarca artçı izledi.

Bunun üzerine yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu depremlerin ardından yine Adana için uyardı:

“Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında artık büyük bir deprem beklemiyoruz. Adana’da bekliyoruz. Oraya da enerji transferi olabilir. Adana’da dikkatli olmak lazım.”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, isim vermeden Görür’ü eleştirerek şunları dedi:

“Adana’da deprem olacak diyen kişilere lütfen bu haritadaki hangi fay deprem üretecek diye sorunuz? Mecidiyeköy otobüs durağında otobüs gelecek demek anlamlı değil. Anlamlı olan hangi hat gelecek bilgisidir.

Adana’da deprem olabilir, ama depremin büyüklüğü, üretecek fayı belli değilse sadece halkı korkutmadır. Sürekli deprem olan bir bölgede aynı şeyi defalarca söyleyip birinin tutması bilim olmuyor.

Adana’da aktif fay kategorisinde faylar var. Bunların üzerinde depremi periyodunu ve büyüklüğünü anlamlı bir çalışma bulunmuyor. Bu konuda konuşanların bir çalışması varsa okumak isteriz.”

Cenk Yaltırak söz konusu paylaşımını daha sonra sildi.

Cenk Yaltırak, Adana'ya dikkat çeken Naci Görür'ü hedef aldı! 'Bu bilim değil, halkı korkutma'