Bilişim Uzmanı Atakan Taşur açıkladı! Türkiye, e-ticaret sektöründe 20. sıraya yükseldi!

» Magazin » Bilişim Uzmanı Atakan Taşur açıkladı! Türkiye, e-ticaret sektöründe 20. sıraya yükseldi!

E-Ticaret ve İşveren Sendikası’nın Azerbaycan ülke temsilciliğine atanan ve Azerbaycan pazarında aktif rol alan Atakan Taşur, E-Ticaret ve İşveren Sendikası’nın Türkiye’de varoluş öneminden de bahsetti. Amaç ve gayesi e-ticaret ile iştigal eden işverenleri yasal bir çatı altında birleştirerek tüm işverenlere fayda ve destek sağlamayı planlıyor. Günümüzde yaklaşık 500.000 işveren ve kobi geleneksel ticaretlerinin yanı sıra […]

  • Son Güncelleme: 31 Ocak 2023

E-Ticaret ve İşveren Sendikası’nın Azerbaycan ülke temsilciliğine atanan ve Azerbaycan pazarında aktif rol alan Atakan Taşur, E-Ticaret ve İşveren Sendikası’nın Türkiye’de varoluş öneminden de bahsetti.

Amaç ve gayesi e-ticaret ile iştigal eden işverenleri yasal bir çatı altında birleştirerek tüm işverenlere fayda ve destek sağlamayı planlıyor. Günümüzde yaklaşık 500.000 işveren ve kobi geleneksel ticaretlerinin yanı sıra e-ticaret ile iştigal ediyor.

Türkiye 20. sıraya yükseldi.

E-ticaretin perakende ticaretteki payı % 20’lere ulaştığını belirten Atakan Taşur, “E-ticaret sektöründe dünya ülkeleri sıralamasında en çok hacmi gösteren başta Çin olmak üzere ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya’dır. Türkiye olarak ise e-ticaret sektöründe aktif var olan 90 ülke’nin arasından 20. sıraya kadar yükseldik” dedi.

Türkiye’de en çok satılan sektörel dağılım:

Beyaz eşya küçük ev aletleri -%43

Havayolları – %30

Giyim, ayakkabı, aksesuar – 24

Elektronik  – %20

Gıda Market-  %14

Yemek- %12

Konaklama -%6