Ankara’da diri fay olduğu ortaya çıktı! Kritik yerleşim yerinden geçiyor!

» Magazin » Ankara’da diri fay olduğu ortaya çıktı! Kritik yerleşim yerinden geçiyor!

Türkiye, 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş depremleri sonrasında hala beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Depremin vurmadığı kentlerde de herkes bulunduğu yerlerde fay olup olmadığını inceliyor. Başkent Ankara deprem açısından en risksiz yerlerden biri olarak gösteriliyordu ancak Maden Tetkik Arama Kurumu’nun diri fay haritasına göre durumun hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı. Ankara’da Bağlıca’dan Yapracık’a doğru uzanan […]

  • Son Güncelleme: 1 Mart 2023

Türkiye, 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş depremleri sonrasında hala beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Depremin vurmadığı kentlerde de herkes bulunduğu yerlerde fay olup olmadığını inceliyor.

Başkent Ankara deprem açısından en risksiz yerlerden biri olarak gösteriliyordu ancak Maden Tetkik Arama Kurumu’nun diri fay haritasına göre durumun hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı.

Ankara’da Bağlıca’dan Yapracık’a doğru uzanan bir fay var. Haritada dikkat çeken ise Ankara ve çevresinde fayı simgeleyen sadece tek bir çizgi olması.

Bağlıca’dan Yapracık’a kadar uzandığı görülen fayın olduğu bölgede; Ümitköy, Yaşamkent, Konutkent ve Koru semtleri yakın çevrede Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nın Kale adı verilen yeni binası ile Genelkurmay Başkanlığı’na ev sahipliğini yapacak inşaat da yer alıyor.

Dikkat çeken bir başka detay da fay haritada ‘kuvaterner’ olarak işaretlenmiş ‘kuvaterner’ demek ise fayın şüpheli olduğu anlamına geliyor.

Ankara'da diri fay olduğu ortaya çıktı! Kritik yerleşim yerinden geçiyor!

Bölgede yaşayan halk ise Show Haber muhabirlerine şu açıklamalarda bulundu:

“Yok canım olur mu öyle bir şey! Şok oldum inanın güveniyorduk Ankara’ya. Biz Haymana’da olduğunu biliyorduk fay hattının. Aktif fay mı çıkmış? Evimizi sağlam diye biliyoruz. Bağlıca genelde villa bölgesi iki katlı yapıların çok olduğu bir bölge çok katlı binalar yeni yapılanlar. Fay hattının geçtiğini söylüyorlar. Bursa’ya taşınmayı düşünüyorum. Oradaki evim çok sağlam çünkü.”

Ankara'da diri fay olduğu ortaya çıktı! Kritik yerleşim yerinden geçiyor!