YENİ TEKNİKLER AVANTAJ SAĞLIYOR

» Genel » YENİ TEKNİKLER AVANTAJ SAĞLIYOR

Op. Dr. Asena, gözün en önünde yer alan saydam tabaka olan Kornea’nın tamamının değiştirildiği yöntem yerine bölgesel olarak değiştirildiği Lameller Kornea Nakillerinin hastaya avantaj sağladığını dile getirdi. Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Asena, “Kornea gözün en önünde yer alan saydam bir tabakadır. Işığın odaklanmasını ve gözün korunmasını sağlar. Bu tabakanın çeşitli hastalıklar nedeniyle bozulması […]

  • Son Güncelleme: 25 Aralık 2022

Op. Dr. Asena, gözün en önünde yer alan saydam tabaka olan Kornea’nın tamamının değiştirildiği yöntem yerine bölgesel olarak değiştirildiği Lameller Kornea Nakillerinin hastaya avantaj sağladığını dile getirdi. Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Asena, “Kornea gözün en önünde yer alan saydam bir tabakadır. Işığın odaklanmasını ve gözün korunmasını sağlar. Bu tabakanın çeşitli hastalıklar nedeniyle bozulması görme kaybına, ağrı, batma ve yanma gibi sıkıntılara neden olur. Kornea nakli denilen işlem, yaşamını yitirmiş birinden alınan sağlıklı kornea tabakasıyla yapılan cerrahi müdahale işlemidir. Donörden alınan dokuya testler yapılıyor ve sağlıklı kornea olduğu tespit ediliyor. Organ nakilleri içinde Kornea nakli en başarılı olanıdır. Kornea damarsız bir doku olduğu için diğer organ nakillerine göre vücut tarafından red edilme ihtimali çok daha düşük oluyor. Eğer böyle bir durum gelişirse ilaç tedavisiyle düzeltilebiliyor” diye konuştu.

AMELİYAT BAŞARISI ARTIYOR, İYİLEŞME HIZLANIYOR

Tıbbın ilerlemesiyle birlikte gelişen Lameller Kornea Nakilleri yönteminin operasyon başarısını artırdığını vurgulayan Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, şöyle devam etti: “Kornea dokusunun tümünün değiştirilmesi uzun yıllardır yapılan bir yöntem. Artık günümüzde korneanın tümünün değil bölgesel olarak değiştirilmesine imkan veren Lameller Kornea Nakilleri yöntemini başarıyla uyguluyoruz. İşlemin klasik yönteme göre farkı, korneanın ön tabakası bozuksa ön tabakayı, iç tabaka bozuksa da o bölgeyi değiştiriyoruz. Böylece ameliyatın sonuçlarının daha başarılı olmasını, iyileşmenin daha hızlı olmasını ve red ihtimalinin daha düşük olmasını sağlıyoruz. Bu genellikle katarakt ameliyatı sonrası açılmayan korneal ödemi bulunan, ya da kalıtsal bozukluklar nedeniyle korneal ödemi gelişmiş kişiler için çok başarılı ve etkili bir yöntemdir. Korneanın tümünün değiştirilmesine göre çok az sayıda dikiş gerektiren ve tekrarlanabilirliği mümkün olan bir yöntemdir. Günümüzde kornea nakli bu tekniğe doğru evrilmekte. Bu tekniklerden biri olan DMEK (Endotel tabakası nakli) operasyonunu kliniğimizde uygulamaya başladığımız için mutluyuz”