Öğrenciyken 15 Bin TL Borç Parayla Satın Aldığı Şirket Türkiye’nin Önde Gelen Holding Şirketleri Arasına Girdi

» Dünya » Öğrenciyken 15 Bin TL Borç Parayla Satın Aldığı Şirket Türkiye’nin Önde Gelen Holding Şirketleri Arasına Girdi

Ergin Medya Grubumuza ait sektorgazetesi.com’da Başarı Hikayeleri adlı bölümümüzde, dünya çapında ticaret yapan patronlardan, ülkelerin devlet başkan ve bakanlarına; büyükelçilerden STK kuruluşlarına, imalatçısından pazarlamacısına kadar her sektörden önemli isimlerle röportajlar yapacağız. İlk röportajımızda, Honest Holding’in Ceo’su Cengiz Deveci Bey’e yer verdik. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde İngilizce Fizik Bölümü 2. Sınıfta öğrenciyken borç aldığı 15 […]

  • Son Güncelleme: 21 Eylül 2022

Ergin Medya Grubumuza ait sektorgazetesi.com’da Başarı Hikayeleri adlı bölümümüzde, dünya çapında ticaret yapan patronlardan, ülkelerin devlet başkan ve bakanlarına; büyükelçilerden STK kuruluşlarına, imalatçısından pazarlamacısına kadar her sektörden önemli isimlerle röportajlar yapacağız. İlk röportajımızda, Honest Holding’in Ceo’su Cengiz Deveci Bey’e yer verdik. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde İngilizce Fizik Bölümü 2. Sınıfta öğrenciyken borç aldığı 15 bin TL ile Türkiye’nin önde gelen Holding şirketleri arasına girme başarısından, Paraguay Konsolosluğu görevine, şirketlerinden hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk.

Dolu dolu geçen röportajımız sizlerle.

Öncelikle kendinizden biraz bahsetmek ister misiniz?

Turizm, havacılık, finans, gemi ve liman işletmeciliği, taşımacılık, yiyecek-içecek sektörlerinde faaliyet gösteren Honest Holidng’in yönetim kurulu başkanıyım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Bir gününüzü nasıl geçirirsiniz?

1 yaşındaki oğlumun sabahın erken saatlerinde gözünü açmasından dolayı güne erken saatlerde başlıyoruz. Ardından iş yerime giderek çalışma arkadaşlarımla birlikte toplantılar düzenleyerek genel bir değerlendirme yapıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızla yakın ilişkiler kurarak motivasyonlarını yüksek tutmaya gayret gösteririm. İş yerimdeki mesai bitiminde ise evime gidip ailemle beraber vakit geçiriyorum. Bazı zamanlar saat farkından dolayı Latin Amerika’daki iş paydaşlarımızla geç saatlerde görüşmeler gerçekleştirebiliyorum.  Dinamizmin yoğun olduğu sektörlerde faaliyet gösterdiğimizden belli bir mesai kavramımız bulunmuyor.

Çocukluk hayaliniz ne üzerineydi?

İş hayatına küçük yaşlarda İstanbul Kapalıçarşı’da başladım. İlk yıllarda hayalim örnek aldığım ustam gibi iyi bir tezgâhtar olmaktı. Okul hayatına başladığımda ise gemi inşaatı mühendisi olmanın hayalini kurdum. Lise yıllarıma geçtiğimde ise turizmde çalışmaya başladığımdan artık gemi inşaatı mühendisi hayalini  gerçekleştiremeyeceğimin farkına vardım.

Bugünlere gelmenizi sağlayan başarı hikayeniz nedir? Hayatınızın dönüm noktasından bahsetmek ister misiniz?

Okul çıkışı, hafta sonları, yaz tatilleri derken hep iş başındaydım kısacası kendimi bildim bileli çalışıyorum. Honest maceramın başladığı zamanlarda turizm sektöründe çalışıyordum fakat aklımda kendi işimi kurmak vardı. Honest, o zamanlar Ukrayna Havayolları’na ait bilet kesen bir acenteydi ve satışa çıkmıştı. İlgimi çekince, komşumuzdan aldığım borçla 15 bin TL’ye Honest’ı 2008 yılında satın aldım. İlk olarak, İstanbul, Kapadokya, Kuşadası, Çanakkale merkezli kültür turları yapmakla işe başladık. Yıllar ardını kovalarken zamanla birçok sektörde çalışmalar yürüten Honest Holding ortaya çıktı. Günümüzde milyonlarca kişiye hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Çok küçük yaştan beri iş hayatında olmak, gösterilen gayret ve verilen emekler bugünkü başarının en büyük sırrı. Hayatımda birçok dönüm noktası oldu. Krizlerden ders çıkaran bir şirketiz. Krizlerde büyüme hedeflerini hep en yukarılara çıkardık. İşlerin normal gittiği zamanlarda şirketlerin yatırım yapabilme kapasitesi yüksek olur. Fakat kriz dönemlerinde psikolojik olarak olumsuz etkilenmeyen, kabuğuna çekilmeyen bir yaklaşımla yatırımlarımızı sürdürmeyi başarabildik. Bu dönemlerde hem Şirketimizin hem de ülke ekonomimizin menfaatlerini düşünerek hareket ettik.Çok küçük yaştan beri iş hayatında olmak, gösterilen gayret ve verilen emekler bugünkü başarının en büyük sırrı. Hayatımda birçok dönüm noktası oldu. Krizlerden ders çıkaran bir şirketiz. Krizlerde büyüme hedeflerini hep en yukarılara çıkardık. İşlerin normal gittiği zamanlarda şirketlerin yatırım yapabilme kapasitesi yüksek olur. Fakat kriz dönemlerinde psikolojik olarak olumsuz etkilenmeyen, kabuğuna çekilmeyen bir yaklaşımla yatırımlarımızı sürdürmeyi başarabildik. Bu dönemlerde hem Şirketimizin hem de ülke ekonomimizin menfaatlerini düşünerek hareket ettik.

Birçok sektörde aktif olduğunuzu görüyoruz. Şirketlerinizden bahseder misiniz?

Birden fazla sektörde aktif olarak hizmet veriyoruz. Turizm aslında geniş kapsamlı bir sektör. Turizmin seyahat acentesi, otelcilik, gemi ve liman işletmeciliği, havacılık, yiyecek içecek bölümlerinde aktif olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunların haricinde yiyecek içecek sektöründe kafe zincirimiz bulunuyor. Satın almasını tamamlamadığımız ancak % 90 oranında anlaştığımız bir marka söz konusu. Bunu önümüzdeki dönemde açıklayacağım. Aynı zamanda Latin Amerika’nın en büyük et markalarından biri olan Fogo de Chão Türkiye distribütörlüğünüz alıyoruz. Taşımacılık sektöründe uzun dönem kiralama ve aynı zamanda şehir içi özel firmalara otobüs tedarik ediyoruz. Finans, faktoring konusunda çeşitli faaliyetlerimiz var. Farklı sektörlerde var olmaya çalışıyoruz. Yakın dönemde de enerji sektöründe olacağız.  Latin Amerika ve Avrupa’da güneş panelleri kuruyoruz.

Aynı zamanda Paraguay İstanbul Fahri Konsolosu olmanız sizi yormuyor mu? Bu alanda da çok yoğun çalışmalarınızın olduğunu görüyoruz.

Aşk ile çalışan yorulmaz derler. Bu anlamda Paraguay’ın fahri konsolosu olmak bizi yormuyor aksine daha çok motive ediyor. Tabii bu görevimizin çeşitli sorumlulukları, bizi her gün çalışmaya sevk eden bir yönü var. Latin Amerika aşığı bir insanım. Latin Amerika’nın kültürünü, tarihini bilen, dillerini konuşan bir kişi olarak sadece Paraguay’ın değil tüm Latin Amerika’nın her türlü fahri temsilciliğini yapıyorum. Bu anlamda çok çeşitli çalışmalarımız mevcut. Paraguay 7 milyon nüfusu olan bir ülke. Paraguay ihracatı çok fazla olan, tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarıyla gayri safi milli hasılası yüksek olan bir ülke konumunda bulunuyor. İstanbul’da kültürel, eğitimsel ve ticari faaliyetlerini yürütüyoruz.  Ben çok aktif bir fahri konsolosum. Belki de birçok ülkenin İstanbul diplomat konsoloslarından daha aktif, ülke için daha fazla kafa yoran, daha fazla efor sarf eden birisiyim. Çünkü işimi severek yapıyorum. DEİK gibi STK’larda Paraguay’ın temsili için çeşitli birimler oluşturuyoruz ve Paraguay’ın tanıtıyoruz. İki ülkenin ticari, ekonomik ve kültürel iş birliğini artıracak her türlü faaliyete büyük önem veriyoruz.

Paraguay Türkiye ticari ilişkileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

İki ülke arasındaki ilişkiler oldukça iyi. Üst düzey ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Ticari faaliyetler günden güne artıyor. Bilindiği üzere Latin Amerika’dan sadece Brezilya’dan ve Uruguay’dan et alabiliyoruz. Paraguay’ı da bu ülkeler arasına dahil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda ilgili bakanlık ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz. 

Sizce Türk şirketleri Paraguay’a neden gelmeli?

Paraguay Mercosur ülkeleri arasında yer alıyor. Yanında  300  milyon nüfusluk Brezilya, Arjantin, Bolivya, Şili gibi ülkeler bulunuyor. Birbirleri arasında serbest ticaret anlaşmasının ve vergilendirmenin sıfır olduğu bir ekonomik sistem var. Dünyanın birçok şirketi, Paraguay’da üretim yaptırıp, diğer ülkelere satmak için ciddi bir hub kurmuş vaziyette.

Turizm sektöründe de şirketleriniz var. Bu yıl bu sektörde beklentileriniz ne yönde?

Turizm sektörü ciddi yatırım yaptığımız, hemen hemen her alanında da var olmaya çalıştığımız bir sektör. Sektörde bu sene beklentilerimiz oldukça yüksek. Pandeminin de etkisinin azalmasıyla birlikte ülkelerin kısıtlamaları kaldırdığı, aşı sertifikaların sorulmadığı bir döneme doğru geçiş yapıyoruz.  İstanbul’da otel doluluk oranları yüzde 90 seviyesinde. Türkiye turizmi açısından bayram oldukça verimli geçti. Yaz tatili rezervasyonları şimdiden yapılıyor. Antalya, Bodrum gibi bölgelerde doluluk oranları yüksek. Rezervasyonlar göz önüne alındığında Balkanlardaki ülkeler ile Rus vatandaşlarının tatillerini Türkiye’de geçireceklerini görüyoruz. 

Kahve sektöründe bilinen marka Juan Valdez sizin öncülüğünüzde Türkiye pazarına ilk kez girdi. Bu konuda düşünceleriniz neler?

Juan Valdez 1927 yılında kurulan dünyanın en büyük kahve firmalarından bir tanesi. Kahveyi elleriyle toplayan 550 bin kişilik bir ailenin içinde olduğu bir kooperatif markası. Türk pazarına Honest Holding aracılığıyla giriş yaptı. Hizmet sektöründeki büyük tecrübelerimiz nedeniyle bizimle yol almak istediler. İlk şubenin açılışından sonra olumlu tepkiler aldık ve başarı yakaladık. Bu durum bizi oldukça heyecanlandırdı. Yıl sonuna kadar 15 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Latin Amerika ve Türkiye arasında köprü olmaktan, bu özel lezzeti Türk kahve severlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.   

DEİK’de de  görev alıyorsunuz. DEİK çalışmalarınızdan bahsetmek ister misiniz?

DEİK Amerika Koordinatör Başkan Yardımcısıyım. Aynı zamanda da Brezilya İş Konseyi Başkanıyım. Konseyimizde çok değerli firmalar mevcut. DEİK’teki ülke iş konseylerine baktığımız zaman hacim olarak en büyük konseylerden bir tanesiyiz. Ocak ayında oy birliği ile seçilmiş bir başkanım. DEİK’te ciddi çalışmalar yürütüyoruz.  İşin başına geçtiğimizden bu yana kısa zamanda iki ülke arasındaki ticari iş birliklerini artırıcı faaliyetlerde bulunduk. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Brezilya ziyaretinde iş insanı statüsüyle kendisine eşlik etme fırsatı buldum. 2 gece Brezilya , 1 gece Ekvator ve 1 gece Kolombiya kısmına iştirak ettiğim ziyarette Sayın Bakanımız iş insanlarıyla bir araya geldi ve Türkiye’ye yatırımın önemine dikkat çekti. Türkiye- Brezilya arasında ticaret hacmi şu an için 5 milyar dolar.1 buçuk milyar dolarlık ürün ihraç ederken, 3 buçuk milyar dolarlık da ithalatımız oluyor. Türk sanayici iş insanlarımızla bu aradaki farklı kapatacağımıza inanıyoruz. Brezilya ile kahve, demir çelik, canlı hayvan, karkas et, soya, araç yedek parçaları ticareti gibi sektörleri kapsayan geniş bir ticaret ağımız yer alıyor. Sayın Bakanımızın belirlediği hedef doğrultusunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Böylece ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Hükümetimiz Latin Amerika kıtasına ve ülkelerine önem verdiğinin farkındayız. 

Ticaret hayatınızda yaşadığınız ilginç anınız var mı?

Ticaret hayatında ilginç olaylarla karşılaşmak oldukça mümkün. Şirketimiz her ne kadar kurumsal olarak faaliyetlerini sürdürse de, içimizde hâlâ bir esnaf yatıyor.  Birçok sektörde söze dayalı bir ticaret yapıyoruz. Turizm acentesi birçok şirket çek karnesi kullanır. Biz de bu karneyi kullanan firmalardan bir tanesiyiz. Pandemide önce 2019 yılını güzel geçirip 2020 yılına da büyük beklentilerle girmiştik. 2020 sezonu için oda sayısını garanti etmek için otellere çek verdik. İmzaladığım çekin 2018 tarihli olduğunu gördüm ve bu beni oldukça mutlu etti. Yıllarca çek kullanmaya ihtiyaç kalmadan, sözümüze istinaden işlerimizi yürütebilmişiz. Şirketimize duyulan bir güvenin göstergesi olan bu olay, bizleri de son derece mutlu etti. 

Gençlerimize iş hayatına dair tavsiyeleriniz neler olur?

Çok fazla tavsiye vermeyi sevmem. Gençlerimiz günümüzde dünyada olup biteni yakından takip edebiliyor. Onlara sadece “vazgeçme” kavramını iyi araştırmalarını, analiz etmelerini söyleyebilirim. “Her tercih bir vazgeçiştir” derler. Ben tam tersini söyleyeceğim. Vazgeçmek bir tercihtir. Ben bugüne kadar hiç vazgeçmedim. Bundan sonra da böyle bir niyetim yok. Bir işe adapte olduktan sonra eğer doğru olduğunu düşünüyorlarsa sonuna kadar gitmeliler. Başarının doğru adımlarla, doğru kişilerle aynı paydada buluşabilmek olduğunu düşünüyorum.

Geriye dönüp baktığınızda, mesela şu 5 sene içinde neler öğrendiniz hayattan?

Son 5-6 sene içerisinde hayatla ilgili çok şey öğrendik. 2016 yılında ticaretimizi negatif etkileyen fakat bu durumu fırsata çevirdiğimiz bir süreçten geçtik. Şirket ve ülke olarak, siyasi ve güvenlik sorunu ile ilgili zor bir dönem geçirdik. Tabi her zaman kafamızı kaldırmayı, asla pes etmemeyi ilke edinmiş bir şirket olarak, 2020 yılında pandemiyi görmüş bir nesil olarak bu hayat insana çok şey öğretiyor. Sadece doğru algılamak, doğru zamanda doğru hamleleri yapmak çok önemli. Bu süreçte doğru insanlarla güzel iş birlikleri de yaptık. Hiçbir zaman ticaretimi iş ortağıma üstünlük sağlamak için yapmadım. Aksine paylaşarak mutlu olmanın , hayatın paylaşınca güzel olduğunu fark ettim.

Bundan sonraki hedeflerinizden bahsetmek ister misiniz?

Hedeflerimiz daha yüksek. Bizden, bugüne kadar yaptıklarımızın üzerinde bir performans bekleniyor. Bu durum bizi teşvik ediyor. Yapacağımız birkaç yatırımla birlikte, mevcut durumdaki yatırımlarımızın doğru bir şekilde işlemesi çok önemli. Önümüzdeki dönemde yiyecek içecek ve enerjinin yatırımlarının yanı sıra seyahat acenteliği kısmını da büyütmek istiyoruz. Farklı kıtalardan, farklı profildeki müşterileri, daha önce Türkiye’ye gelmemiş olan turistleri ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Örneğin, Rus misafir sadece Antalya’ya seyahat ediyorsa, onu Doğu Anadolu’ya da götürmek istiyoruz. Bir Japon misafir Kapadokya’yı ziyaret ediyorsa onu kayak turizmine götürmeyi hedefliyoruz.

Sektorgazetesi.com okurlarına neler söylemek istersiniz?

Buradan herkese selam olsun. Her zaman birlik ve beraberlik önemlidir. Şirketin büyümesi için de önemlidir. Röportajımı okudukları, beni tanımaya çalıştıkları için de kendilerine teşekkür ediyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir insanın başarılı olmasında, hedeflerine doğru bir şekilde ilerleyebilmesinde ailesinin çok büyük etkisi var. Bu anlamda başta eşim olmak üzere annem, kardeşim, çocuklarım, tüm ailemin bana destek oluyor. Bu da üzerimize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Buradan kendilerine sizler aracılığıyla da teşekkür ediyorum.

Bir insanın başarılı olmasında, hedeflerine doğru bir şekilde ilerleyebilmesinde ailesinin çok büyük etkisi var. Bu anlamda başta eşim olmak üzere annem, kardeşim, çocuklarım, tüm ailemin bana destek oluyor. Bu da üzerimize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Buradan kendilerine sizler aracılığıyla da teşekkür ediyorum.